Mütevelli Heyet

revize edildi: 04.08.2017

BİLGİ kurulduğu günden bu yana Mütevelli Heyeti’nin aldığı kararlarla ilerliyor; stratejik ve geleceğe yönelik adımlarını Mütevelli Heyeti ile atıyor. BİLGİ’nin mihenk taşlarından olan Mütevelli Heyeti, BİLGİ’nin yükseköğrenim hayatındaki ayrıcalıklı duruşunu muhafaza ederken yeni açılımların karar süreçlerini yönetiyor.

 

 

Çağrı Bağcıoğlu

Dr. Çağrı Bağcıoğlu
Başkan
Prof. Dr. Ege Yazgan

Prof. Dr. Ege Yazgan
Rektör Vekili
Prof. Dr. Mehmet Remzi Sanver

Prof. Dr. Mehmet Remzi Sanver
Üye

 

Semra Balcı

Semra Balcı
Üye
Lale Cander

Lale Cander
Üye
Kerim Paker

Ahmet Selim Köroğlu
Üye

 

Zeki Kerem Mavituncalılar

Zeki Kerem Mavituncalılar
Üye
Asım Emrah Özdemir

Asım Emrah Özdemir
Üye
Kerim Paker

Kerim Paker
Üye
 
 

 

 

 
Çağrı Bağcıoğlu

Dr. Çağrı Bağcıoğlu

BaşkanDr. Çağrı Bağcıoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Bilgi Eğitim ve Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Bağcıoğlu, öncesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mütevelli Heyet Başkan Yardımcılığı ve Genel Sekreterlik yapmıştır. Uzun bir süre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamış ve oradaki yükseköğrenim kurumlarında çeşitli görevlerde çalışmıştır. North Alabama Üniversitesi’nde Uluslararası Programlar Direktörlüğü, Arkansas State Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Provost Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Pek çok yükseköğrenim kurumuna danışmanlık yapmıştır; Laureate International Universities’in Türkiye ve civar bölgelerindeki projelerine halen danışmanlık yapmaktadır.

Bağcıoğlu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki North Alabama Üniversitesi’nin Finans ve Ekonomi Bölümleri’nden mezun olmuş, aynı üniversiteden İşletme Yüksek Lisans derecesi almıştır.  Daha sonra Liverpool Üniversitesi’nde Yükseköğrenim Yönetimi Doktora Programı’nı tamamlamıştır. Profesyonel olarak basketbol oynamıştır.

 
 
Prof. Dr. Ege Yazgan

Prof. Dr. Ege Yazgan

Rektör VekiliProf. Dr. Ege Yazgan, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Rektör Vekili olarak görev yapmaktadır.

Yazgan, öncesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Rektör Yardımcılığı yapmıştır. Kadir Has Üniversitesi’nde Türkiye Çalışmaları Merkez Müdürü olarak çalışmış; daha öncesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı, Dekan Yardımcısı ve  Program Direktörü görevlerinde bulunmuştur. Yurtiçinde ve yurtdışında yayınlanan birçok akademik makalesi mevcuttur. Cambridge Üniversitesi’nde misafir araştırmacı ve Sussex Üniversitesi’nde eğitmen olarak çalışmış; akademik hayatına İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nde Araştırma Görevlisi olarak başlamıştır.

Yazgan, İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuş, yüksek lisans çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi’nde sürdürmüştür. İngiltere’deki Sussex Üniversitesi’nde doktora programını tamamlamıştır. Güncel ekonomi yorumlarıyla düzenli olarak Türkiye medyasında yer almaktadır.

 
 
Prof. Dr. Mehmet Remzi Sanver

Prof. Dr. Mehmet Remzi Sanver

ÜyeProf. Dr. M. Remzi Sanver, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Fransa Bilimsel Araştırma Milli Merkezi (CNRS)’nde Araştırma Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Sanver, öncesinde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Rektör ve öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Matematiğin sosyal bilimlere uygulanması üzerine sürdürdüğü bilimsel araştırmalar, dünyanın önde gelen bilimsel dergilerinde yayınlanmış; 1.000 civarında atıf almış, 60’ı aşkın bilimsel makaleye yol açmıştır. Ayrıca, alanının önde gelen uluslararası bilimsel yayın organlarında editörlük görevi yapmaktadır.

Sanver, Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuş; doktorasını aynı üniversitenin Ekonomi Bölümü’nde tamamlamıştır. İngilizce, Fransızca ve İspanyolca bilmektedir.

 
 
Asım Emrah Özdemir

Asım Emrah Özdemir

ÜyeAv. Asım Emrah Özdemir, İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Özdemir, kurucusu olduğu Kara&Demir Hukuk Bürosu’nda avukatlık yapmaktadır. Öncesinde, çeşitli hukuk bürolarında ve şirketlerde görev almıştır. Ceza Hukuku, Basın Hukuku, İcra İflas Hukuku, Ticaret Hukuku, Spor Hukuku ve İş Hukuku alanlarında faaliyet göstermektedir.

Özdemir, T.C. Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuş, İstanbul Kadir Has Üniversitesi Spor Çalışmaları Merkezi'nin Spor Hukuku Programı’nı tamamlamıştır.        

 
 
Lale Cander

Lale Cander

ÜyeLale Cander İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Cander, TP Endüstriyel ve Ticari Lastikler A.Ş.’de Yönetin Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte; Finmeccanica, Gemmo ve Pirelli gibi büyük şirketlere danışmanlık yapmaya devam etmektedir. Şirketler Hukuku ve Yabancı Yatırımlar Kanunu konularında uzmanlaşmıştır. Öncesinde, yeni konsolosluk binası inşası için Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nın avukatlığını yapmıştır; temsil ettiği kurumlar arasında Iveco S.p.A., AgustaWestland S.p.A, Top Leasing GmbH bulunmaktadır.

Cander, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuş, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Enstitüsü’nde yüksek lisansını yapmıştır. Aynı üniversitede doktora eğitimini tamamlamış, şu anda tez aşamasındadır. İstanbul Golf Kulübü üyesidir.

 
 
Semra Balcı

Semra Balcı

ÜyeAv. Semra Balcı, İstanbul Bilgi Üniversiesi Mütevilli Heyet Üyesi olarak görev yapmaktadır.

Balcı, aynı zamanda İstanbul Barosu’na kayıtlı olarak serbest avukatlık yapmaktadır, gerçek ve tüzel kişilere hukuksal danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Avukat Semra Balcı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

 
 
Zeki Kerem Mavituncalılar

Zeki Kerem Mavituncalılar

ÜyeKerem Mavituncalılar İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi ve Astra Öğrenci Yurdu Yatırım A.Ş’de CEO olarak görev yapmaktadır.

Mavituncalılar, öncesinde Astra’da Yönetim Kurulu Üyeliği, Milestone Capital Partners’da Yönetici Ortak görevlerini yapmıştır. Finansal piyasalarda 15 yılı aşkın yatırım yönetimi deneyimine sahiptir. Dubai Investment Group’un kurucu üyesi olmuş, aynı firmada Hedge Fon Yöneticiliği ve Yatırım Komitesi Üyeliği yapmış; daha öncesinde birçok yatırım projesinin kıdemli analisti olarak görev almıştır.

Mavituncalılar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Bentley Üniversitesi’nden İşletme ve İş Hukuku bölümlerinden mezun olmuş, İşletme Yüksek Lisans derecesini İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden almıştır. Zeynep Mutlu Eğitim Vakfı İcra Komitesi üyesidir.

 
 
Zeki Kerem Mavituncalılar

Kerim Paker

ÜyeKerim Paker 1993 yılında Rochester Üniversitesinden Mühendislik eğitimi alarak mezun oldu. Profesyonel kariyerine merkezi ABD'nin Philadelphia kentinde bulunan bir kimya şirketinde iç danışmanlık departmanında başladı. Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yüksek lisansını yaparken de yarı zamanlı olarak şirketin yeniden yapılanma projelerinde yeralmaya devam etti. 1997 yılında, Carnegie Mellon Üniversitesinden İşletme Yüksek Lisansı ile mezun oldu.

Kerim Paker mezuniyetinin ardından Bilgi Odaklı Yönetim Hizmetleri adında bir yönetim danışmanlığı şirketi kurarak, kimya, turizm, bilgisayar, ve tekstil gibi sektörlerde, ülke içinde ve dışında, şirketlere danışmanlık hizmeti sundu

Danışmanlık hizmetlerinin yanısıra yabancı ortaklı bir internet şirketinin hem ortağı hemde Türkiye'deki yöneticisi oldu. 2003 yılı Ağustos ayından başlayarak, bir aile şirketi olan, Yeni Tekstil A.Ş.'inde Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdüren Kerim Paker, Nisan 2006'dan beri İnsan Kaynakları alanında faaliyet gösteren KRM Yönetim Danışmanlık A.Ş.'de ortak ve Genel Müdür olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde 1998-2016 yılları arasında işletme bölümünde hem lisans hem de yüksek lisans öğrencilerine stratejik yönetim konusunda yarı zamanlı olarak ders verdi.

Profesyonel çalışmalarına ek olarak Kerim Paker Toplum Gönüllüleri Vakfı'nda 2001-2014 yılları arasında yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı yaptı. Ayrıca, Şişli Terakki ve Genç Hayat Vakıf'larının yanısıra Özel İstihdam Büroları Derneği yönetim kurullarında görev yapmaktadır. Sivil Toplum Destek Vakfı ve Podem Kamusal Politika ve Demokrasi Çalışmaları Merkezi Mütevelli Heyet Üyesidir.

 
 
Ahmet Selim Köroğlu

Ahmet Selim Köroğlu

ÜyeEcz. Ahmet Selim Köroğlu İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi olarak görev yapmaktadır.

2015 yılından itibaren Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevini sürdürmektedir.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olmuş, 1994-2015 yılları arasında serbest eczacılık ve siyaset alanında çalışmalarda bulunmuştur. "Türkiye'deki Sağlık Sigorta Sistemi" ve "Kriz Dönemlerinde İnsani Yardım" konularında çalışmalar yapmaktadır.

Ayrıca, Prof. Dr. Fuat Sezgin Vakfı ile Girişimci İş Adamları Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi ve Siyaset Müzakereleri Merkezi Yürütme Kurulu Üyesidir.