Fahri Doktora Unvanları

revize edildi: 13.04.2015

BİLGİ, insanlığa, bilim, felsefe, düşünce, kültür ve sanat alanlarındaki eser veya çalışmaları ile eşine az rastlanır nitelikte katkıda bulunmuş, ülke ve dünya barışına yönelik istisnai çabaları olmuş, çalışmaları ile insan hakları ve demokrasinin yaygınlaşmasına öncülük etmiş kişilere, Akademik Kurul kararı ile fahri doktor unvanları vermektedir.

 

Jack Lang Nelson Mandela Martin Schulz
     
Jack Lang Nelson Mandela Martin Schulz

 

Yaşar Kemal    
     
Yaşar Kemal    
 
 

 

 

 
Jack Lang

Jack Langİstanbul Bilgi Üniversitesi 7 Temmuz 2005 tarihinde, Fransa’nın bugünkü kültür ve sanat çehresine kavuşmasında büyük rol oynamış eski kültür bakanı Jack Lang’e Fahri Doktor unvanı verdi.

Hukuk ve siyaset eğitimi alan Lang üniversiteden mezun olduktan sonra Chaillot Tiyatrosu’nun yönetiminde bulundu. 1977’de siyasete atılan Lang, uzun süre Paris belediye meclis üyeliğini yürüttü, sonrasında Sosyalist Parti’ye katılıp François Mitterand’ın cumhurbaşkanlığı döneminde Kültür Bakanı görevine getirildi.

Bakanlığı döneminde müzik festivalleri ve sokak konserleri gibi pek çok sanatsal ve kültürel etkinlik yapıldı. Pierre Bérégovoy Hükümetinde Devlet Bakanı unvanı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı görevinde bulundu, 2000-2002 yılları arasında ise Milli Eğitim Bakanlığı yaptı.

 
 
Nelson Mandela

Nelson Mandelaİstanbul Bilgi Üniversitesi'nin de aralarında bulunduğu Laureate International Universities üyesi altı üniversite*, 7 Mayıs 2010 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti'nin ilk siyahi devlet başkanı, apartheid karşıtı aktivist ve Nobel Barış Ödülü sahibi Nelson Mandela'ya fahri doktora unvanı takdim etti.

Nelson Mandela, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanı seçilmeden önce 27 yıl siyasi sebeplerden hapis yattı. Mandela, Güney Afrika’da azınlık olan beyazlardan oluşan hükümetin ve benimsedikleri “apartheid” (ırk ayrımcılığı) politikasının karşısında duran Afrika Ulusal Konseyi’nin önde gelen isimlerindendi. Tüm dünyada ırkçılıkla savaşın sembollerinden biri haline gelen ve 1993’te Nobel Barış Ödülü’nü alan Mandela, 2013 yılında aramızdan ayrıldı.

 

*İstanbul Bilgi Üniversitesi, Universidad Europea de Madrid, Universidad Andrés Bello, Walden University, Universidad Peruana de Ciencias Aplicadas, Universidad de las Américas

 
 
Martin Schulz

Martin Schulzİstanbul Bilgi Üniversitesi 29 Mayıs 2012 tarihinde, evrensel demokrasi ve sivil toplum değerleri temelinde Avrupa'nın siyasi bütünleşmesine yaptığı katkılar ve siyasal faaliyetleri için Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'a Siyaset Bilimi Fahri Doktor unvanı verdi.

Schulz, 1955 yılında Almanya-Hollanda-Belçika sınırında Kuzey Ren Westfalya bölgesinde bulunan Hehlrath şehrinde doğdu. 18 yaşından beri Alman Sosyal Demokrat Partisi SPD üyesi olan ve liseden sonra yayıncılık kariyerine çıraklıkla başlayan Schulz, Alman Sosyalist Partisinin yerel gençlik teşkilatlarına katıldı.

31 yaşında Kuzey Ren-Westfalya'nın en genç Belediye Başkanı sıfatına kavuştu. 11 yıl boyunca bu görevde kaldı. 1994 yılında Avrupa Parlamentosuna seçildi ve İnsan Hakları, Özgürlükler ve İçişleri gibi komitelerde yer aldı. 2000 yılı itibariyle Avrupa Parlamentosundaki SPD milletvekillerinin grup başkanlığını yaptı. 2004 yılında Avrupa Parlamentosunda en büyük ikinci grup olan Sosyalistlerin ve Demokratların grup lideri oldu. Bu sırada özellikle Parlamentoda sosyal adalet, istihdam, büyüme, finansal piyasaların reformu, iklim değişikliği ile mücadele, eşitlik ve demokratik konsolidasyon gibi konularda grubunun bayraktarlığını yaptı. Schulz, 17 Ocak 2012'den bu yana Avrupa Parlamentosu Başkanlığını yürütmektedir.

 
 
Yaşar Kemal

Yaşar Kemalİstanbul Bilgi Üniversitesi, 12 Kasım 2014’te, Türk edebiyatının, vicdanının evrensel simgesi olan Yaşar Kemal adına düzenlediği “Yaşar Kemal Onur Günü” etkinlikleri kapsamında, usta yazara Fahri Doktor unvanı verdi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin insanlığa, bilim, felsefe, düşünce, kültür ve sanat alanlarındaki eser veya çalışmaları ile eşine az rastlanır nitelikte katkıda bulunmuş, ülke ve dünya barışına yönelik istisnai çabaları olmuş, çalışmaları ile insan hakları ve demokrasinin yaygınlaşmasına öncülük etmiş kişilere, Akademik Kurul kararı ile verdiği fahri doktor unvanı, Yaşar Kemal adına eşi Ayşe Semiha Baban’a takdim edildi.

Baban, Yaşar Kemal'in mesajını salona okudu. Kemal mesajında “İstanbul Bilgi Üniversitesi'ne çok teşekkür ederim, bana büyük bir mutluluk yaşatıyorsunuz. Buraya bugünümü paylaşmaya gelen tüm dostlarım, hepiniz sağ olasınız” dedi. Yaşar Kemal'in sanatın gücüne ve sanatçının sorumluluğuna inancını hep yinelediğini belirten Ayşe Semiha Baban sözlerine usta yazarın mesajını okuyarak devam etti. Kemal'in mesajında şu sözler yer aldı: “Bu çağda halktan kopmuş bir sanata inanmıyorum. Şunu söylemek istiyorum ki ben ‘angaje', bağımlı bir yazarım. Kendime ve söze ve insanın onuruna bağımlıyım. Bilinçli olarak ben aydınlığın türküsünü, iyiliğin, güzelliğin türküsünü söylemek istedim. Romanlarım yaşam gibi doğru söylesin, yaşamla birlik olsun istedim. Çünkü yaşam umutsuzluktan umut üretmektir. İnsan umutsuzluktan umut üreterek bugüne kadar gelmiştir.”

Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015'te aramızdan ayrıldı.