Turgut Fahri Pöğün

Yardımcı Doçent Doktor

Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi / Müzik Bölümü

 • #
 • Müzik eğitimine özel piyano dersleriyle başlayan Pöğün, 1989 yılında Fırat Kutluk ile çalışmalarını sürdürdü. 1995 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Teori-Kompozisyon Ana Sanat Dalı’na kabul edildi. 2001 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi’nde yüksek lisans çalışmalarına başladı. 2002’de  Rotterdam Konservatuvarı (Codarts) Kompozisyon Bölümü’nü kazanarak eğitimini Hollanda’da sürdürdü. Bu kurumdan 2004 yılında yüksek lisans diploması alarak Türkiye’ye döndü ve 2008’de Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü’nde sanatta yeterlik çalışmalarını tamamladı.

  Eğitimi süresince sırasıyla Işın Metin, Elhan Bakihanov, İlhan Usmanbaş, Rene Uijlenhoet ve Peter-Jan Wagemans ile kompozisyon çalıştı. Franco Donatoni, Klaas de Vries, Klaus Ager, Özkan Manav ve Kamran İnce gibi bestecilerin ustalık sınıflarına ve çalıştaylarına katıldı.

  Eserleri yurt içinde ve yurt dışında, Schleswig Holstein, İstanbul Müzik Festivali, YOUrope Together Turkey, Balkan Network Meeting, Bilkent Yeni Müzik Günleri, Codarts “Unanswered Question”, Bilgi Yeni Müzik Günleri ve MİAM Sunar gibi etkinlik ve festivallerde seslendirilmiştir, ulusal kompozisyon yarışmalarında ödüllere layık görülmüştür. Daha çok oda müziğine yoğunlaşan bestecinin, solo ve orkestral çalışmaları da mevcuttur. Pöğün’ün müzikleri, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası, Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası, AMIS Honor Band and Choir, Hezarfen Ensemble, Borusan Kuartet, İstanbul Modern Music Ensemble, Bilkent Ensemble, Golden Horn Brass Quartet, Duoist gibi sanat toplulukları ve Orhun Orhon, Dorian Wilson, Işın Metin, Jussi Jaatinen ve Mikko Vaananen gibi şefler yönetiminde seslendirilmiştir.

  Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde dekan yardımcılığı, Teori-Kompozisyon Ana Sanat Dalı Koordinatörülüğü, Bilkent Yeni Müzik Günleri Sanat Yönetmenliği, BESOM (Besteciler, Orkestra Şefleri ve Müzikologlar Birliği) yönetim kurulu üyeliği, TRT Çoksesli Müzik Dairesi Danışma Kurulu Üyeliği gibi görevler yapmış olan Pöğün, 2011’den bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi, müzik bölümünde yardımcı doçent olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

 • #
 • #
 • Ofis: 0212 311 76 63

 • #
 • santralistanbul Kampüsü,
  E-2 311

  Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı Kazım Karabekir Cad. No: 2/13 34060 Eyüp İstanbul