Gülsen Bal

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu / Moda Tasarımı Bölümü

 • #
 • Gülsen Bal, Yrd. Doç, Dr., İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tam zamanlı öğretim üyeliği yanında Bölüm Başkanlığı, Ders Programı ve Kurs Koordinatörü pozisyonlarındaki görevlerinden sonra şu anda Bölüm Danışmanı konumda görevine devam etmektedir. Bununla birlikte, yarı zamanlı olarak Yeditepe Üniversitesi’nde 2013-2017 yılları arası Sanat Yönetimi Bölümü Yüksek Lisans Programı'nda ders verdi. Ayrıca, Viyana’da Technische Universität Wien’de görsel kültür çalışmaları üzerine 2008-2013 tarihlerinde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

   

  Lisans programı eğitimini Londra Guildhall Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra, Londra’da Central Saint Martins College of Art & Design’da Eleştirel Güzel Sanatlar alanında Yüksek Lisans derecesini aldı. Doktora çalışmasına Central Saint Martins College of Art & Design’da devam ederek, “öznenin üretimi” içindeki değişken yapıların yaratıcı pratikler aracılığıyla incelenmesi ve bunun teorik bağlamları üstüne gerçekleştirdi. 

   

  Küratör, sanat ve görsel kültür kuramcısı olan Bal, Viyana'da çok katmanlı bir işleyişe sahip olan Open Space - Zentrum für Kunstprojekte sanat merkezinin Direktörlüğü ve Program Koordinatörlüğünü 2007 yılında üstlendi. Open Space programı yaratıcı etkileşimlerin yeni potansiyellerinin arayışı uygulamalarını bir araya getirmeyi hedefleri arasında görmektedir. Bundan kaynaklı, Bal çağdaş sanat alanında yapmış olduğu çalışmalar ve getirmiş olduğu yenikliklerden dolayı birçok ödüle layık görüldü. 

   

  Lambert Academic yayınlarından NEGATION OF COMPLICATED MIRRORS - An Examination of Differential Structures within the “Production of Subject” Realised through Creative Practice (Saarbrücken, 2016) kitabının yazarlığı yanı sıra; The READER: Tomorrow is not Promised!, Lambert Academic Publishing House (Saarbrücken, 2017); Past Futures Manifested, b-flex publishing (Istanbul, 2014); A special issue: Reader: BALKAN(S) NOW, Journal of Open Systems (Vienna, 2014); A special issue: Of Many Worlds! / Aus vielen Welten!, Journal of Open Systems (Vienna, 2013); A special issue: Is this all there is?, Journal of Visual Art Practice, Intellect publication in association with National Association for Fine Art Education (London, 2012); Open Space - what is possible in the political potentiality… / Open Space - Mögliche Umrisse von  politischen Potenzialität...,  Divus (Vienna, 2011); Open Space - what is possible in creative practice / Open Space - Mögliche Umrisse von Kunstpraxis, Divus (Vienna, 2010); Open Space - Mapping contemporary creative practice / Open Space - Schnittpunkte Aktueller Kunstpraxis”, Divus (Vienna, 2009); A special issue on Turkey: The Space of Min(d)field, Third Text - Critical Perspectives on Contemporary Art and Culture Magazine,  Routledge Publication (London, 2008); Türkiye'de Dün-Bugün Dönüşümleri, Taylor & Francis Inc. Publication (Istanbul, 2008); Gone City: re-reading cultural turn in mobility, a Bucher Verlag publication (Bregenz, 2008) kitaplarının editörlüğünü yapmıştır.

   

  Bal, Third Text - Critical Perspectives on Contemporary Art and Culture Magazine (Routledge Publication, London) ve Cultural Critique Journal (The University of Minnesota Press, Minneapolis) gibi akademik yayın danışma kurullarında uzun yıllardır yer almaktadır. Çeşitli kurul ve kurumlara jüri üyesi olarak da davet edildi. Şu an Cambridge Lincoln Üniversitesi Sanat ve Beşeri Bilimler Araştırma Konseyi için Danışman pozisyonunda çalışmalarına devam etmektedir.

   

  Hem uluslararası hem de Türkiye'de çok sayıda sergi küratörlükleri yanında, dergi ve kitaplarda sayısız yayınlanmış makaleleri bulunmakta ve konuşmacı olarak çeşitli yer ve mekanlarda konferans ve panellere katıldı.

   

 • #
 • Dolapdere Kampüsü,


  Adres: Hacıahmet Mahallesi Pir Hüsamettin Sokak No:20 34440 Beyoğlu İstanbul