Program Hakkında

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı’nda yeme-içme kültürü üzerine eğitim almak ve bu konuda çalışmak isteyen öğrencilere gastronominin incelikleri öğretilirken, mesleğin işletmecilik boyutuna da önem verilecektir. 

Program, öğrencileri bir yandan klasik Türk mutfağı ile dünya mutfaklarının değişik tatlarını tanıyacak, diğer yandan insan sağlığı ve gıda güvenliği üzerine eğitileceklerdir. Seçmeli dersler aracılığıyla güzel sanatların farklı disiplinleriyle tanışacak öğrencilerin temel estetik ve güzellik algısı kazanması da sağlanacaktır.

Program, uygulamalı mutfak, restoran, bar ve ziyafet salonu ile öğrencilerine pratik bilgiler vererek, onları kariyerlerine en etkili şekilde hazırlayacaktır. Yaratıcılığın anlamı ile bu sahadaki uygulamasının önemi programın temel taşlarını oluşturacaktır.

BİLGİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı, ABD’nin Chicago kentinde bulunan ve alanında dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen Kendall School of Culinary Arts ile stratejik iş birliği oluşturdu.

Laureate International Universities ağının ‘Mutfak Sanatları Merkezi’ olarak kabul edilen ve ünlü restoranlar tarafından Chicago’nun en iyi Mutfak Sanatları Programı seçilen Kendall School of Culinary Arts, öğrencilerine dünyaca ünlü aşçılardan eğitim alma fırsatı ve zengin staj olanakları sunmaktadır. Geniş profesyonel ağı sayesinde, mezunları iş hayatlarına hızlı ve etkin bir şekilde atılmakta ve global arenada ödül ve tanınırlık kazanmaktadırlar. 

Kendall School of Culinary Arts'ın öğrencilerine sağladığı imkânlardan bir kısmı:
12 profesyonel mesleki mutfak
Özel çikolata/şeker, soğuk mutfaklar ve bir açık hava fırını
Ünlü web derecelendirme kuruluşu Zagat ile Michelin Guide’ın tavsiye ettiği ve Kendall School of Culinary Arts öğrencilerinin hizmet verdiği halka açık restoran
Bu restorandaki yemeklerde kullanılan ve öğrencilerin kendi yetiştirdikleri ürünlerin yer aldığı  “sürdürülebilir bahçe”
Ödüllü öğretim kadrosu