Gastronomi ve Mutfak Sanatları

revised: 04 Ekim 2013 16:14:31

Gastronomi ve mutfak kültürü alanları, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek profesyonelleşmektedir. Gastronomi, artık salt bir meslekten öte bir “sanat dalı” olarak kabul edilmektedir. Yeme ve içme uzmanları, insanlara sadece güzel tatlar değil, aynı zamanda güzel zaman ve keyifli bir yemek deneyimi de sunmaktadır.

Bu gerçekten hareketle, BİLGİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı, bu alanda gerekli bilgi ve becerilerle donatılmış, bütünlüklü bir eğitim sürecinden geçmiş ve uluslararası arenada rekabet edebilecek genç yönetici gastronomlar yetiştirmeyi amaçlıyor. 

BİLGİ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Programı, ABD’nin Chicago kentinde bulunan ve alanında dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen Kendall School of Culinary Arts ile stratejik iş birliği yapıyor.

ABD’nin aşçılık eğitimi veren en iyi 10 programından biri olarak gösterilen Kendall School of Culinary Arts, 1934’de ABD’nin Chicago kentinde kurulmuş köklü bir üniversite olan Kendall College çatısı altında eğitim veriyor.

Kendall School of Culinary Arts; 
Ünlü restoranlar tarafından Chicago’nun en iyi Mutfak Sanatları programı seçilmiştir.
Akademik kalitesi, kadrosu ve çevre dostu girişimlerinden dolayı pek çok ulusal ve uluslararası ödüle sahiptir.
Dünyanın her yerinden 450’yi aşkın seçkin öğrenciye eğitim vermektedir.
Laureate International Universities ağının ‘Mutfak Sanatları Merkezi’ olarak kabul edilmektedir.
Öğrencilerine dünyaca ünlü aşçılardan eğitim alma fırsatı ve bir yandan zengin staj olanakları sunmaktadır.
Geniş profesyonel ağı sayesinde mezunlar iş hayatlarına hızlı ve etkin bir şekilde atılmakta ve global arenada ödül ve tanınırlık kazanmaktadırlar. 

Kendall School of Culinary Arts’ın sağladığı imkânlardan sadece bir kısmı ise şöyle:
12 profesyonel mesleki mutfak
Özel çikolata/şeker, soğuk mutfaklar ve bir açık hava fırını
Ünlü web derecelendirme kuruluşu Zagat ile Michelin Guide’ın tavsiye ettiği ve Kendall School of Culinary Arts öğrencilerinin hizmet verdiği halka açık restoran
Bu restorandaki yemeklerde kullanılan ve öğrencilerin kendi yetiştirdikleri ürünlerin yer aldığı  “sürdürülebilir bahçe”
Ödüllü öğretmen kadrosu