Program Hakkında

Program, Tiyatro ve Etkinlik Prodüksiyonu, Sahne Yapımlarında Turne Organizasyonu, Prodüksiyon ve Sahne Diline Giriş, Sahne Teknolojileri, Türk Tiyatrosu ve Sahne Sanatları, Mekân ve Lojistik, Kongre, Fuar ve Konferans Prodüksiyonu, Moda Gösterileri ve Televizyon Şovları Prodüksiyonu gibi dersleri de içermektedir.

Öğrencilere, gerek okul içinde gerçekleştirilen prodüksiyon ve organizasyon içerikli proje ve etkinlikler gerekse okul dışında yaptıkları stajlarla uygulamalı bir eğitim verilir. Prodüksiyona ek olarak, sahne üstünde yer alacak gösteri sanatçısı, tiyatrocu, dansçı adayları da bu programda çağdaş sahneleme yöntemlerine dair becerilerle donanır ve prodüksiyona dair bilgileriyle de kendi projelerini gerçekleştirebilirler. Uluslararası platformlarda kendi yaratım ve sunum stiline sahip; performans sanatçısı, dansçı, tiyatro ve sinema sanatçısı, yaratıcı, yönetici veya eğitmen olarak yer alabilecek sanatçılar yetiştirmek bu alanın amaçları arasındadır.

Sahne Sanatları Alanı’nda sahne üstünde görev almak isteyen öğrenciler hareket teknikleri, oyunculuk, performans incelemeleri, yeni teknolojilerin sahne üzerindeki yaratıcı uygulamaları gibi çeşitli dersler alabilirler. Öğrenciler yurtdışından gelen eğitmenlerce yürütülen Beden Odaklı Sanat Atölyeleri’ne katılırlar.
Öğrenciler, mesleğin pratiğine ilişkin bilgi ve beceriyi özel sektör ile kamudaki kültür sanat kurum ve kuruluşlarının yanı sıra gönüllü ve diğer kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarından gelen öğretim kadrosunun verdiği derslerde edinirler. Bu kuruluşlarla eğitim sırasında kurdukları yakın ilişkiler sayesinde Rock’n Coke Müzik Festivali, Efes One Love, Sun Day Sky, İdans, !fistanbul, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği müzik, caz, sinema ve tiyatro festivallerinde ve İstanbul’un önde gelen kültür ve sanat kurumlarında ve Erasmus bağlantılı uluslararası kurumlarda staj imkânına kavuşmaktadırlar.

Program öğrencileri, eğitimleri sırasında Erasmus, ikili değişim programları ve Laureate International Universities ağına üye üniversitelerdeki değişim programlarından faydalanabilmektedirler. Ayrıntılı bilgi için: http://international.bilgi.edu.tr/tr/

Program, Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci almaktadır.

Sahne Sanatları Alanı’nı sosyal medyada takip edin:
Facebook: http://www.facebook.com/mappabilgi
Sahne Sanatları Alanı bloğu: http://www.pa-bulten.blogspot.com