Araştırma

“TRİBÜNE RENK KAT” PROJESİ

 Türkiye Basketbol Federasyonu’nun 2014 yılı teklif çağrısı döneminde Erasmus+ Sport programı kapsamında başvurduğu "Fans Against Violence" (Türkçe adıyla “Tribüne Renk Kat”) adlı projesi, Avrupa Komisyonu tarafından, Türkiye'de finansal olarak desteklenmeye değer görülen tek proje oldu. “Fans Against Violence” projesi farklı taraftar gruplarını basketbol çatısı altında birleştirmeyi ve aralarındaki anlayışı, hoşgörüyü ve iletişimi arttırmayı hedefleyen bir Avrupa Birliği projesidir. Projenin temel amacı; farklı taraftar gruplarını basketbol çatısı altında birleştirmek ve bu sayede aralarındaki anlayış ve empatiyi arttırarak basketbolda taraftar şiddetini azaltmaktır.

Projemiz hakkında daha detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz: www.tbf.org.tr/fav

"Fans Against Violence” Proje Raporu için tıklayın. 


BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANAN OLİMPİYAT ADAYLIKLARININ OLUMLU ÇIKTILARIN İNCELENMESİ

 İstanbul Bilgi Üniversitesi, Coventry Üniversitesi (İngiltere) ve Georgia Üniversitesi’nden (Amerika Birleşik Devletleri) akademisyenlerce yürütülen “Başarısızlıkla Sonuçlanan Olimpiyat Adaylıklarının Olumlu Çıktılarının İncelenmesi” konulu bilimsel araştırma tamamlandı. Araştırmanın finansal olarak desteklendiği Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin 2016 yılı Mayıs dönemi araştırma fonuna, 18 ülkeden toplam 34 başvuru geldi ve bu başvurulardan altısı desteklenmeye değer görüldü. Araştırma kapsamında, başarısızlıkla sonuçlanmış adaylıklardan İstanbul, Şikago ve Manchester’ın olimpiyat adaylıkları sürecinde, ortaya çıkan durumlar incelendi. İstanbul 2000, 2004, 2008, 2012 ve 2020 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak üzere toplamda beş, Manchester 1996 ve 2000 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak üzere toplamda iki ve Şikago’da 2016 Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapmak üzere bir kez başvuruda bulunmuştu. Araştırma kapsamında en kısası 13 ve en uzunu 250 dakika olmak üzere, üst düzey yetkililerle, üç ülkede toplam 33 görüşme gerçekleştirildi. Görüşülen yetkililer devlet, adaylık komitesi, medya, olimpiyat komitesi ve kamuoyunun temsilcilerinden seçildi.

“Investigating Legacies of Failed Olympic Bids” sunumu için tıklayın

  

ULUSAL BASKETBOL HAMLESİ PROJESİ

“Ulusal Basketbol Hamlesi” projesi kapsamında gerçekleştirilen bilimsel araştırmanın temel amacı Türk basketbol altyapısındaki sorunların tespit edilmesi ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunulmasıdır. Araştırma kapsamında, ilgili bilim alanında akademik çalışmalar yapmakta olan üç kişilik bir ekip tarafından 6 aylık bir çalışma planı dahilinde gerçekleştirilen süreçler aşağıdaki gibidir:

• Türkiye’de basketbola katılım süreçlerinin ve basketbol altyapısının incelenmesi,

• Türkiye çapında görüşmeler yapılarak Türk basketbol altyapısında var olan sorunların tespit ve kategorize edilmesi,

• Dünya genelinde farklı siyasi modellere sahip ülkelerde var olan spora katılım ve sporcunun gelişimi modellerinin incelenmesi, iyi örneklerin belirlenmesi,

• Yapısal değişiklik önerilerinin geliştirilmesi, kalite standartlarının yükseltilmesi adına

öneriler geliştirilmesi,

• Sporcuyu ve gelişimini merkeze alan bir anlayış ile alternatif lig takvimi oluşturulması ve uygulama planının hazırlanması.

“Ulusal Basketbol Hamlesi” Araştırma Raporu için tıklayın