"Pan-European Seal" Fikri Mülkiyet Staj Programı (2016)

güncelleme: 13.04.2016

Fikri Mülkiyet Alanında Ücretli Staj İmkanı: 

“Pan-European Seal” (Pan-Avrupa Mührü) programı, dünyanın en büyük iki fikri mülkiyet ofisi olan Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (“EUIPO” – European Union Intellectual Property Office) ve Avrupa Patent Ofisi’nin (“EPO” -  European Patent Office), stratejik partneri olan üniversitelerle işbirliği içinde yürüttüğü, fikri mülkiyet (marka, patent, tasarım vb.) konularında ücretli bir staj programıdır

Anılan kurumların sosyal sorumluluk projesi olarak görülen program, her yıl anılan iki Ofis tarafından 100 ücretli staj imkanı sunmak yoluyla, fikri mülkiyet hukukunda uzman yetiştirerek, Avrupa’daki genç işsizlik sorunu ile mücadeleyi de amaçlamaktadır. 

Bir yıl süreli olan staj, her yıl Ekim ayında başlayacak ve EUIPO (İspanya, Alicante) veya EPO (Almanya, Münih) bünyesinde gerçekleşmektedir. Stajyerlere aylık 1.000 Euro tutarında bir ödeme ile birlikte bazı yan imkanlar da sağlanmaktadır. Adaylar staj esnasında EUIPO ve EPO çalışanlarının yönlendirmesinden ve online eğitimlerden de yararlanmaktadır. Her staj dönemi, katılımcılara birer katılım belgesinin verileceği ve en iyi on stajyere takdir belgelerinin takdim edileceği bir törenle sona ermektedir. 

Programa katılan stajyerler için çeşitli aktivite ve eğitimler de düzenlenmektedir. Verilen eğitimler, EUIPO ve EPO çalışanlarının yanı sıra, program üyelerinden davet edilen akademisyenler tarafından yürütülmektedir. Ayrıca her bir Ofis’in ilgi alanları dahilinde, gerek yüksek lisans gerek doktora araştırmaları ve tezlerin ve diğer materyallerin yayınlanması teşvik edilmektedir. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİLFİM) kanalıyla, Pan-European Seal Network’e üye olarak davet ve kabul edilmiştir. 

Pan-European Seal Staj Programı, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin tüm bölümlerinden lisans, yüksek lisans ve doktora programı mezunlarına açıktır. 

Pan-European Seal Programı web sitesi için tıklayınız

Pan-European Seal Programı'nı kuran ve program koşullarını ayrıntılı şekilde okuyabileceğiniz ADM-14-15 sayılı OHIM ('OHIM, EUIPO'nun eski adıdır) kararı için tıklayınız

Staj Programı'nın koşulları için tıklayınız

Adayların Seçimi: 

Program, fikri mülkiyet alanında çalışmak isteyen, genç ve başarılı mezunları hedef kitle olarak almaktadır. Programa katılım konusunda bölüm sınırlaması yapılmamıştır. Örneğin marka, tasarım veya patentin hukuki boyutu konusunda çalışmak isteyen Hukuk Fakültesi mezunları, patent ofisinde yeni buluşlarla ilgili araştırma yapmak isteyen Mühendislik ve Doğa Bilimi Fakültesi mezunları, marka veya tasarımlarla ilgili çalışmak isteyen İletişim Fakültesi mezunları, programa başvurmak isteyebilirler. 

Stajyerler, programa üye olan üniversiteler tarafından aday gösterilen mezunlar arasından seçilecektir. Her yıl, en geç Haziran ayında her üniversite beşi OHIM ve beşi de EPO için olmak üzere toplam on kişilik aday listesi sunmaktadır. Üyelerden gelen bu adaylar arasından, her yıl 100 stajyer seçilecektir. 

Pan-European Seal programına katılmak isteyen stajyer adaylarından beklenen özellik ve yetkinlikler şunlardır: 

- EUIPO ve/veya EPO üyesi ülkelerin vatandaşlarından olmak. (Türkiye 2000 yılından beri EPO üyesidir ve Türk vatandaşları programa başvurabilir). 
- Üniversite lisans veya yüksek lisans diplomasına sahip olmak. (EPO’nun araştırma inceleme servisindeki stajlara dördüncü sınıf öğrencileri de başvurabilir). Bölüm sınırlaması yoktur, tüm bölümlerden adaylar başvurabilir. 
- EUIPO veya EPO’nun online eğitim platformlarında yer alan online derslerden en az birini tamamlayıp sertifika almış olmak. 
- EUIPO veya EPO’nun çalışma dillerinden birinde (İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca) en az B1 seviyesinde sertifikaya sahip olmak.
- Erasmus programı gibi uluslararası programlara katılmış olmak olumlu şekilde değerlendirilir. 
- Kişisel özellik ve beceriler olarak; tüketiciye hizmet becerisi, organizasyon becerisi, öncelik sıralaması yapabilme, iletişim becerileri, problem analiz edebilme ve uygun çözümleri bulabilme kapasitesi, gerek bağımsız gerek takım üyesi olarak çalışabilme yeteneği, sorumluluk sahibi olma, profesyonellik, esneklik ve inisiyatif sahibi olma özellikleri aranmaktadır. 

Başvurular: 

"Pan-European Seal" Staj Programı'na başvurmak isteyen adayların, en geç 30 Nisan 2016 tarihine kadar, aşağıdaki belgeleri İngilizce, Almanca veya Fransızca dillerinden birinde hazırlanmış olarak eda.cataklar@bilgi.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir. Lütfen belgelerin tamamını tek bir PDF dokümanı haline getirerek gönderiniz.

- Özgeçmiş (Lütfen fotoğrafınızı ve cep telefon numaranızı ekleyiniz.)
- Programa neden başvurmak istediğinizi ve hangi kurumda staj yapmak istediğinizi açıklayan bir yazı (600-1000 kelime arası)
- Lisans ve varsa yüksek lisans veya doktora diploması (en az bir tanesi İstanbul Bilgi Üniversitesi diploması olmalıdır.) 
- EUIPO veya EPO online eğitim portallarında yer alan online derslerden en az birini bitirdiğinize dair sertifika
- Yabancı dil seviyenize ilişkin bilgi ve varsa sertifikanız 

(Online ders almak için önce Pan-European Seal sayfasının https://euipo.europa.eu/knowledge/course/view.php?id=1851 sağ üst kısmındaki “Login” linkinden programa kaydolunuz. Login yaptıktan sonra yine aynı sayfada yer alan “e-Learning”e giriniz. Burada “EUIPO Academy Learning Portal” ve “EPO’s E-learning Portal” linklerini göreceksiniz. Bu portallarda sunulan ve sertifika veren derslerden birini alabilirsiniz. Örneğin Hukuk mezunları, EUIPO Academy Learning Portal sayfasında Pan-European Seal altında “Intellectual Property Catalogue”’a tıkladıklarında açılan dersler listesinden, “EUTM in a Nutshell” dersini alabilirler. Bu ders, slaytları ve konuşmacıyı izleyebileyeceğiniz yaklaşık birer saatlik iki video ile online yapacağınız beş soruluk ufak bir sınavdan oluşmaktadır. Sınavı başarıyla tamamladıktan sonra sertifikanızı pdf dökümanı olarak indirebilirsiniz.) 

Ayrıntılı bilgi için lütfen Pan-European Seal web sitesine https://euipo.europa.eu/knowledge/course/view.php?id=1851 bakınız.  

Pan-European logo