Teknoloji

revize edildi: 16.08.2017

Bilgisayar - Internet

BİLGİ öğrencilerinin zamanlarının önemli bir bölümünü geçirdikleri, Kuştepe, Dolapdere ve santralistanbul kampüslerinde bulunan bilgisayar laboratuvarları, tüm kampüslere yayılan internet ve e-mail erişimiyle, küresel iletişimi sağlayan bilgisayar ağıyla sürekli faaliyettedir. Kuştepe Kampüsü’ndeki laboratuvarlardan bazıları Hazırlık Okulu öğrencilerinin dil eğitimi için hazırlanmıştır. Dolapdere Kampüsü’nde ise kullanım yoğunlukları nedeniyle Bilgisayar Bilimleri Bölümü öğrencilerine sunulan laboratuvarlar çoğunluktadır.
santralistanbul Kampüsü’nde, ağırlıklı olarak mesleki uygulamalar ve tasarım programlarının kullanıldığı laboratuvarlar yeralmaktadır.
Tüm BİLGİ öğrencileri hem sözcük işlemci hem de bilgisayar programları ve uygulamaları hakkında özel bir eğitim alırlar.
Kampüslerdeki internet kapasitesi ihtiyaçları karşılayacak seviyededir. Kablosuz ağ altyapısı yenilenerek kapsama alanı ve verimli kullanımı arttırılacaktır.

Mühendislik Fakültesi Laboratuvarları

Mühendislik Fakültesi lisans programları dahilinde temel bilim ve biyomühendislik alanlarındaki eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kurulmuş üç adet ıslak laboratuvar bulunmaktadır. Kimya, mikrobiyoloji ve biyoloji alanındaki bu laboratuvarlar yeni kurulmuş olmaları itibariyle teknolojinin en son olanakları kullanılarak tasarlanmıştır. Genel kimya, genel biyoloji, mikrobiyoloji, organik kimya, biyokimya, hücre biyolojisi, moleküler biyoloji ve genetik alanındaki derslerin işleyişine uygun olarak tasarlanan laboratuvarlar aynı zamanda araştırma amaçlı da hizmet vermektedir. Islak laboratuvarlarda her türlü güvenlik önlemleri mevcut olup, ders işleyişleri için gerekli bilgisayar, projeksiyon ve ses donanım teçhizatları kullanılmaktadır.
Mühendislik Fakültesi'nde Bilgisayar Laboratuvarı, Fizik Laboratuvarı , Elektrik-Elektronik Laboratuvarı, ayrıca temel mühendislik ihtiyaçlarına yanıt vermek üzere Biyoloji, Mikrobiyoloji ve Kimya, Temel Bilgisayar Eğitimi, İşletim Sistemleri, Bulut Sistemleri, Biyoloji ve Genetik, İletişim/Telekomünikasyon ile Rüzgâr ve Güneş Enerjisi laboratuvarları da öğrenciler tarafından etkin olarak kullanılmaktadır. 

Müzik Stüdyoları

Müzik Bölümü'nün gereksinimlerine göre tasarlanan stüdyolar, tüm müzik öğrencileri ve BİLGİ mensuplarının provaları ve jam session'ları için açıktır.

Prova ve Kayıt Stüdyoları

SSL Aws 900+ kontrol masası ve 5.1 surround dinleme olanağı ile dünya standartlarında hizmet verebilecek şekilde tasarlanan ses kayıt stüdyosu ve aynı zamanda MIDI/Sound Station olarak inşa edilen mixing stüdyosu, dersler ve öğrenci projeleri kapsamında hizmet vermenin yanı sıra üniversite bünyesinde yürütülen projelerin hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Atölye çalışmaları ve konserlerde kullanılmak üzere tasarlanan dört kanal dinleme olanağına sahip prova stüdyosunda, öğrenci grupları ders ve etkinlikler dışında da çalışma yapılabilmektedir. 32 kanal dijital mikser, 21 adet Imac ile M-Box, MIDI arabirimleri ve dört kanal dinleme sistemiyle donatılmış MIDI Laboratuvarı’nda öğrencilere tüm güncel müzik yazılımlarıyla çalışma olanağı sunulmaktadır.

TV Prodüksiyon Birimi

İletişim Fakültesi bünyesinde yer alan stüdyo ve laboratuvarların günümüz teknolojisiyle uyumlu olarak güncel tutulması ve yönetilmesi,  öğrencilerin prodüksiyon ihtiyaçları konusunda yönlendirilmesi ve üretime yönelik çalışmalarında destek olmak amacıyla kurulan birim aynı zamanda İstanbul Bilgi Üniversitesi kampüslerinde yayınlanmakta olan ve İletişim Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan kapalı devre yayının yönetildiği bir prodüksiyon merkezi olarak işleyişini sürdürmektedir.

Televizyon Stüdyosu ve Kurgu Odaları

 

İletişim Fakültesi öğrencilerinin kullanımı için Santral Kampüsü’nde kurulan, 200m2 büyüklüğünde, profesyonel yayın standartlarına uygun, öğrencilerimizin aktif olarak kullandıkları Televizyon Stüdyosu öğrencilerimize zengin teknik olanaklar sunmaktadır. Reji, makyaj, ışık kumanda ve cihaz odaları ile desteklenen ve canlı yayın standardında televizyon çekimleri ile profesyonel ölçekte film üretimine olanak veren TV Stüdyosu öğrencilerimiz, daha mezun olmadan profesyonel standartlarda ekip çalışması ile tanışmalarına olanak sağlamaktadır. Ayrıca Mac donanımına sahip 24 adet kurgu süiti ve 120 kişilik sinema salonu bulunmaktadır.

Ekipman ve Ölçü-Bakım Odası

İletişim Fakültesi öğrencilerinin uygulamalı ders projelerinde kullanmak üzere 100 adet HDV, 20 adet DV kayıt yapan kamera, 2 adet 16mm film kamerası ve 30 adet fotoğraf makinası ve yine bu projeler için kullanılan stüdyo içi ve dışı ışıklar, ışık aksesuarları, raylı ve tekerlekli  dolly, mikrofonlar, ses kayıt cihazlarının bulunduğu, aynı zamanda ekipmanların bakım ve onarımının yapıldığı birim İletişim Fakültesi öğrencilerinin tüm teknik ihtiyaçlarına cevap verecek kapasitededir.

Video-Grafik Uygulama Laboratuvarı

İletişim Fakültesi öğrencilerinin ihtiyaçlarına yönelik Adobe CS5 Creative Suit, Avid Media Composer , Freehand  yazılımları ile birlikte güncel donanıma sahip 22 bilgisayardan oluşan ve sürekli kullanıma açık olan Audiovisual laboratuvarı, Santral Kampüsü’nde hizmet vermektedir. Ağırlıklı olarak görüntü ve ses kurgusu, hareketli grafik uygulamaları ve post-prodüksiyon işlemleri için kullanılmaktadır. Öğrencilerimizin güncel video ve grafik kurgu yazılımları yardımıyla ürün ve projelerine görsel/işitsel zenginlik kazandırdıkları laboratuvarda uygulama dersleri yürütülmektedir.

Fotoğraf Stüdyosu

Santral Kampüsü’nde yer alan Fotoğraf Stüdyosu, başta portre ve still-life olmak üzere her türlü fotoğraf çekimi için gerekli ışık kaynakları, çekim masaları ve farklı ihtiyaçlara yönelik diğer aksesuvarlarla desteklenen zengin teknik donanıma sahiptir. Uygulamalı fotoğraf dersleri için kullanılmak üzere tasarlanan Fotoğraf Stüdyosu’nda diğer dersliklerde olduğu gibi internet erişimi ve projeksiyon olanağı da vardır.

Canlı Yayın Aracı

İstanbul Bilgi Üniversitesi günümüzde öne çıkan mobilite kavramına uyum sağlamak amacıyla teknik derslerin eğitimlerini stüdyo imkânları yanında tam donanımlı bir naklen yayın aracı ile pekiştirmiştir. Bilgi Web TV projesi kapsamında başta İletişim Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu öğrencileri olmak üzere Bilgi öğrencileri istedikleri herhangi bir noktadan bu araç sayesinde internet üzerinden canlı yayın yapabilmektedir. 4 Betacam SP kamera+2 VTR'ye kadar destek veren araçta gerektiğinde Jimmy Jib kullanılarak çekim kalitesi de arttırılmaktadır. Öğrenciler bu araç sayesinde Santral Kampüsü'nde gerçekleşen etkinlikler başta olmak üzere okul içi ve dışı gerçek etkinlikleri ister canlı ister bant yayınla ekrana getirme tecrübesini de yaşamaktadır.

Radyo Stüdyosu

RadyoVesaire adındaki internet radyomuzun kurulmasıyla birlikte hizmet vermeye başlayan Radyo Stüdyosu, Santral Kampüsü’nde açılmıştır. Biri yayın, diğeri ise kurgu ve arşiv için kullanılan 2 adet bilgisayar aracılığıyla 24 saat kesintisiz yayın yapılabilen stüdyoda, ses mikseri (konsol), profesyonel radyo mikrofon seti, ses kayıt sistemleri gibi radyoculuk için gerekli olan bütün teknik olanaklar yer almaktadır. Radyo yayıncılığı için özel olarak geliştirilmiş yayın ve kurgu yazılımları yardımıyla öğrencilerimiz radyo programı projelerini istedikleri gibi tasarlayabilme şansına sahipler. Fakültemizdeki radyoculuk dersleri kapsamında kullanılan stüdyo, aynı zamanda bütün üniversite öğrencilerinin projelerini de desteklemektedir. Örneğin, Müzik Bölümü öğrencilerinin kendi bestelerini yayınlayabildiği stüdyoda canlı yayın, mevcut radyo kanallarına canlı bağlantılar, telefon ile röportaj gibi imkânlar sayesinde gerçek bir radyo ortamı sağlanmaktadır.

Haber Merkezi

Medya ve İletişim Sistemleri öğrencilerinin haber yazımı derslerini yaptıkları ve bütün üniversiteye açık olan Haber Merkezi, Santral Kampüsü’nde kurulmuştur. Kamera ve kurgu setleri, ses kayıt ve projeksiyon cihazları, sayfa tasarımı için özel olarak kullanılan 2 adet Mac donanımlı bilgisayar ile profesyonel haber yapımının bütün aşamalarını kapsayan teknolojik altyapı ile haber üretimi desteklenmektedir. Öğrencilerin hazırladıkları Türkçe haberler HaberVesaire adlı internet gazetesinde, İngilizce haberler ise NewsEtc. adlı internet gazetesinde yayımlanmaktadır.

Görsel/İşitsel Arşiv Odası

Cinegy Sayısal Arşivleme ve Bilgisayar Tabanlı Yayıncılık sistemi ile BBC Türkçe Servisi, Bir TV ve İstanbul Bilgi Üniversitesi görsel/işitsel arşivi tüm İletişim Fakültesi öğrencilerinin projelerinde kullanılmak üzere arşivlenmektedir.

Dublaj ve Ses Kurgu Stüdyosu

Dersler ve öğrenci projeleri için kullanılan Pro Tools Ses Kayıt, Kurgu ve Prodüksiyon Sistemi ile donatılmış ve akustik düzenlemesi yapılmış olan stüdyoda İletişim Fakültesi öğrencileri dublaj ve ses miksajlarını yapıyorlar.

Dans Stüdyoları

Sahne Sanatları öğrencileri, üniversitenin diğer birimleri, sanat camiası ve kamuya açık olarak kullanılan Dans Stüdyoları, Santral Kampüsü’nde yer almaktadır. Performans sanatları ve tiyatro atölyeleri gibi farklı çalışmalara ev sahipliği yapan stüdyolar profesyonel standartlarda hizmet vermektedir. Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi, Kültür Yönetimi ve Sanat Yönetimi bölümlerinin ağırlıklı olarak kullandığı çalışma salonlarının yanı sıra, performans kayıtları ve proje üretimi için kamera, fotoğraf makinesi ve ses kayıt cihazı gibi teknik olanaklar da sunulmaktadır.

Davranış Araştırma Laboratuvarı

“Insight Lab for Qualitative Research” interdisipliner araştırma laboratuvarı hem akademik hem de özel sektördeki kalitatif araştırmaları desteklemek amacıyla kurulmuştur. Insight Lab, katılımcı sayısı 4-8 olan odak grup tartışmaları ve derinlemesine görüşmelerin yapılmasına uygun teknolojik donanıma (tek taraflı aynalı stüdyo, profesyonel/kablosuz dinleme sistemi, ses ve görüntü kaydı) sahiptir. Ayrıca lisans ve yüksek lisans-doktora öğrencilerimize araştırma yöntemleri derslerinde kalitatif yöntemleri uygulama imkânı sunmaktadır. Insight Lab’in interdisipliner yapısı iletişim fakültesinin koordinasyonunda tüm fakülte ve bölümlerle işbirliğini ifade etmektedir. Insight lab üniversite dışındaki araştırma kurumları ile işbirliğine de açıktır.